lilzeke1233 lilzeke1233
  • 05-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 5 pound bag of potatoes costs $3.78. How much would a 3 pound bag cost?

Respuesta :

maxlarson
maxlarson maxlarson
  • 05-10-2020

Answer:

About $2.27

Step-by-step explanation:

Factor the numerator and denominator and cancel the common factors.

Answer Link
mapletonjam
mapletonjam mapletonjam
  • 05-10-2020

Answer:

$2.27

Step-by-step explanation

First, find the unit price

3.78/5=.756

Then find the cost for 3 pound

.756X3=2.268

Round

$2.27 for 3 pounds

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

The competition to bring news to the public faster has resulted sometimes in the release of _____________ reports that have not been verified. A. confirmed B. u
If Reyan has 10 pieces of pizza,and she gave jane 3 pieces and Reyan ates 2 pieces.How many pieces of pizza left?
If sp is Rs 115 and profit is Rs 15, find the profit percent
pls helpA student discovers an object whose mass is 64.54 g and its volume is 14 cm 3. Find the density of the object. Could this object be gold?A. What do you
Explain two personal values and two skills that could assist you in overcoming risky behavior of alcohol abuse
The yellow is the right answer just explain why the answer is right ( Will give brainliest)
What is the algebraic form of the verbal description below? The product of three and a number increased by 7 is 16.
which statement best explains the benefits of domesticated animals
Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. Complete the sentence with the correct word. _________ tribal art made a big impact on Modernist
Why natural science important?​