Here is a double number line showing that it costs $3 to buy 2 bags of rice:

1. At this rate, how many bags of rice can you buy with $12? ___________

2. Find the cost per bag. _____________

3. How much do 20 bags of rice cost? _____________

Respuesta :

Answer:

1. 8 bags of rice

2. $1.50 per bag

3. $30

Step-by-step explanation:

For #1, you set up the proportion 3 over 2 is equal to 12 over x and solve by cross multiplication. Then, you should get the answer of 8 bags. For #2, you do $3 divided by 2 to get the answer of $1.50. For #3, you use your answer from #2 and do 1.5 times 20 to get $30.

1: 8 bags
2: 1$ & 50 cents per bag
3: 30$

1: 12 divided by 1.50 is 8
2:3 divided by 2 is 1.50
3: 1.50 multiplied into 20 is 30
Q&A Education