Respuesta :

Answer:

8 Apples

Step-by-step explanation:

You have ten dollars, and a fee of 1.25 per apple to buy,

to find the total number of apples oliva can buy, you divide the total allowance by the cost per apple

in this case,

10.00/1.25

and you get a solution of 8 Apples.

Answer:

8 apples

Step-by-step explanation:

Q&A Education