contestada

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spend a total of $25. How much did each eraser cost?

Respuesta :

Subtract magazine from total:

25 -5 = 20

Divide by number of erasers:

20/4 = 5

Each eraser cost $5

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

Magazine cost: 5$ each

Eraser cost: X$ each

Total cost is the number of items (1 magazine) times the cost of each item (5$). We don't know the cost of each eraser, so we represent that using a variable, X.

 

  • 1(5) + 4(X) = 25

 

  • 5 + 4X = 25

 

  • subtract 5 from both sides

 

  • 4X = 25 - 5

 

  • 4X = 20

 

  • divide both sides by 4

 

  • X = 20/4

 

  • X = 5

  • Each eraser cost 5$

Hope this helps :)

Q&A Education