Respuesta :
A) We are told that cost of blueberries is $4.99 a pound.
Now, Diego buys b pounds of blueberries and pays $14.95.
Since 1 pound costs $4.99, then b pounds will cost $4.99b
Since he paid $14.95, then the equation is;
$4.99b = $14.95
B) We are told that cost of blueberries is $4.99 a pound.
Now, Jada buys p pounds of blueberries and pays $c.
Since 1 pound costs $4.99, then p pounds will cost $4.99p
Since he paid $c, then the equation is;
$4.99p = $c
C) We are told that cost of blueberries is $d a pound.
Now, Lin buys q pounds of blueberries and pays $t.
Since 1 pound costs $d, then q pounds will cost $qd
Since he paid $t, then the equation is;
$qd = $t
idk rest
Answer:
I am doing the last 3
Step-by-step explanation:
1. 275 - 45 = n
2. v + 45 = m
3. x - y = w