DIRECTIONS: Use this information to answer Parts A and B.

A 2-pound package of hamburger costs $7.00, and you pay $10.50 for a 3-pound package of hamburger.

Question 1
Part A

Complete the table.

Enter the correct answer in the box.

Weight (lb) 2 3 4 5
Cost ($) 7.00 10.50 14.00 17.50
Question 2
Part B

Does it make sense to use a unit rate to describe the relationship? Explain.


Yes; In every column the ratio of cost to weight is equivalent to the unit rate of $3.50 per pound.

Yes; The ratio of cost to weight is not equivalent to the unit rate of $3.50 per pound in every column.

No; In every column the ratio of cost to weight is equivalent to the unit rate of $3.50 per pound.

Yes; The ratio of cost to weight is not equivalent to the unit rate of $3.50 per pound in every column.
whats the answer?

Q&A Education