DIRECTIONS: Use this information to answer Parts A and B.
A 2-pound package of hamburger costs $7.00, and you pay $10.50 for a 3-pound package of hamburger.
Question 1
Part A
Complete the table.
Enter the correct answer in the box.
Weight (lb) 2 3 4 5
Cost ($) 7.00 10.50 14.00 17.50
Question 2
Part B
Does it make sense to use a unit rate to describe the relationship? Explain.
Yes; In every column the ratio of cost to weight is equivalent to the unit rate of $3.50 per pound.
Yes; The ratio of cost to weight is not equivalent to the unit rate of $3.50 per pound in every column.
No; In every column the ratio of cost to weight is equivalent to the unit rate of $3.50 per pound.
Yes; The ratio of cost to weight is not equivalent to the unit rate of $3.50 per pound in every column.
whats the answer?