Respuesta :

Answer:

1. $0.29/oz

2.$0.26/oz

3.$0.23/oz

4.$0.22/oz

Step-by-step explanation:

So you have to find how much the toothpaste will cost per oz.

1.  10oz = $2.92 So you have to divide. 2.92/10= 0.292 rounded to the nearest cent is 0.29

2. 12oz = $3.10 Divide: 3.10/12 is about 0.26

3. 8oz=1.85 Divide: 1.85/8 is about 0.23

4.16oz=3.52 Divide: 3.52/16 is exactly 0.22

Hope this helps:)

Q&A Education