Answer:
b. $ 264
Explanation:
Engineering
design mat. handling Setup Total
$6,000 $5,000 $3,000 $14.000
2 for X-rays 400 8 for X-rays
1 for ultrasound 600 7 for ultrasound
costs fro producing 100 ultrasound machines:
total production costs = $26,400
production costs per unit = $26,400 / 100 units = $264