Solving Linear Equations CP1.notebook
October 02, 2021
Warm-Up:
A video store has a free membership and charges
$6 to rent a video. A send away video store costs
$20 for a membership and $4 for each video that
is rented.
a) Write an equation for the cost of renting videos
from the store and the send away store.
b) How many videos do you need to rent for the
two video companies to cost the same amount?
c) Which one is a better deal?

Q&A Education