Respuesta :

Answer:

The unit price for a pair of gloves is $6.57

Step-by-step explanation:

To find the unit price, divide the price of the total amount of items and divide that price by the amount of items.

39.94/6= 6.566666666666666666666666

Round to two decimal places since you are dealing with money.

You find the answer to be 6.57.

Add the dollar sign because you are dealing with money.

The final answer is $6.57.

Q&A Education