Josie bought 4 cases of sports drinks for an upcoming meet. After talking to her coach, she bought 3 more cases and spent an additional $6.95 on other items. Her receipts totaled $74.15. Write and solve an equation to find how much each case of sports drinks cost.

Q&A Education