Respuesta :

Answer:

$280

Step-by-step explanation:

First, divide 203 by 29 to find the cost of bananas per pound.

203/29 = 7

Then, multiply that number by 40.

7 x 40 = $280

Answer:280

Step-by-step explanation:

First divide 203 by 29= 7

second 7x40=280

hope this helps

Q&A Education