Javier Has at most $15 to spend today. He buys a bag of pretzels and a bottle of juice for $2.59. If gasoline at the store cost $3.39 per gallon, how many gallons of gasoline, to the nearest 10th of a gallon, can Javier Buy for his car?

Q&A Education