Inara wants to use a voucher worth RM50 in a supermarket. She has already picked a bag of rice that cost RM23.80 and two boxes of milk that cost RM6.40 each box. How many packets of flour can she buy at most if a packet of flour costs RM2.80? (relate it with linear inequalities)
Step-by-step explanation: The total cost( before adding in the price of the flour) is 13.40. Divide that by 2.80, and you get 4. She can at most buy 4 packets of flour.