Respuesta :

Answer:

$1.39

Step-by-step explanation:

equation would be 6.5 divided by 3 1/4

3 1/4=14/3

(6.5*3)/14=1.39 per pound

The unit rate of $6.50 for 3(1/4) pounds of grapes will be $1.39.​

What is an expression?

Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication, and division.

Numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping can all be represented by mathematical symbols, which can also be used to indicate the logical syntax's order of operations and other features.

The unit rate will be calculated as:-

The equation would be 6.5 divided by 3(1/4).

3(1/4)=14/3

(6.5 x 3)/14=1.39 per pound

Therefore, the unit rate of $6.50 for 3(1/4) pounds of grapes will be $1.39.​

To know more about expression follow

https://brainly.com/question/723406

#SPJ2

Q&A Education