Respuesta :

Answer:

$0.22 per ounce

Step-by-step explanation:

First, a good thing to know is there are 16oz (ounces) in 1 pound.

Knowing this we can solve.

We have 2 pounds, and there are 16oz in 1 pound so we multiply the number of pounds by the number of ounces in 1 pound.

2 x 16 = 32ounces

So there are 32oz total, which costs $7.04.

Now we divide $7.04 by 32oz to find the price per ounce.

$7.04/32 = $0.22

Each ounce costs 22 cents.

Extra knowledge:

You can also write it as a 1 step equation.

[tex]\frac{2*16}{7.04} =[/tex] .22 or 22¢

Q&A Education