Brodrick Company expects to produce 21,200 units for the year ending December 31. A flexible budget for 21,200 units of production reflects sales of $508,800; variable costs of $63,600; and fixed costs of $142,000. Assume that actual sales for the year are $587,200 (26,300 units), actual variable costs for the year are $113,900, and actual fixed costs for the year are $137,000. Prepare a flexible budget performance report for the year.

Respuesta :

Answer:

                Flexible budget performance report  for the year

                           Flexible budget  Actual     Variance   Fav/Unf

Sales                        631,200         587,200    44,000   UNF

Variable cost           (78,900)         (113,900)    35,000    F

Contribution            416,000         368,000   48,000   UNF

margin

Fixed cost               (142,000)        (137,000)    5000       UNF

Net operating          274,000        231,000    43,000    UNF

income

Working:

a. At flexible budget, selling price per unit = $508,800 / 21,200 = $24 per unit . Total sales =26,300 *24 = $631,200  

b. Variable cost per unit = $63,600 / 21,200 = $3 per unit . Total cost = 3 * 26,300 = 78,900

Q&A Education