Respuesta :
Answer:
4b + .60a
Step-by-step explanation:
b represents the number of bunches of bananas
a represents the number of apple
Multiply the cost by the number purchased of each item and add them together
4b + .60a
Answer:
[tex]\huge\boxed{\$ (4 b + 0.60 a)}[/tex]
Step-by-step explanation:
Bananas represented by b
1 banana costs $4 so b bananas will cost $ 4 b
Apples represented by a
1 apples costs 0.60 $ so a apples will cost $ 0.60 a
Totally, they will cost:
=> $ (4 b + 0.60 a)