A circuit consists of four 100W lamps
connected in parallel across a 230V supply.
Inadvertently, a voltmeter has been connected
in series with the lamps. The resistance of the
voltmeter is 15000 and that of the lamps
under the conditions stated is six times their
value when burning normally. What will be the
reading of the voltmeter?​

Respuesta :

Complete question is;

A circuit consists of four 100-W lamps connected in parallel across a 230-V supply. Inadvertently, a voltmeter has been connected in series with the lamps. The resistance of the voltmeter is 1500 Ω and that of the lamps under the conditions stated is six times their value then burning normally. What will be the reading of the voltmeter?

Answer:

150.42 V

Explanation:

We are told that the circuit consists of four 100W lamps.

We know that Power is given by the equation;

P = V²/R

Thus;

R = V²/P

Now, we are told that the four lamps are connected in parallel across a 230V supply.

Thus, V = 230 V

So resistance, R = 230²/100

R = 529 Ω

We are told that the resistance of the lamps under the conditions stated is six times their value when burning normally.

Thus, total resistance of each lamp under the conditions = 529 × 6 = 3174 Ω

So, since they are connected in parallel, equivalent resistance for each lamp = 3174/4 = 793.5 Ω

Now, since this resistance is connected in series with the voltmeter resistance of 1500 Ω

Therefore, total circuit resistance = 1500 + 793.5 = 2293.5 Ω

Thus;

circuit current = 230/2293.5 = 0.100283 A

Now, according to Ohm’s law, voltage drop across the voltmeter = 1500 × 0.100283 ≈ 150.42V

CHECK THE COMPLETE QUESTION BELOW

A circuit consists of four 100-W lamps connected in parallel across a 230-V supply. Inadvertently, a voltmeter has been connected in series with the lamps. The resistance of the voltmeter is 1500 Ω and that of the lamps under the conditions stated is six times their value then burning normally. What will be the reading of the voltmeter?

Answer:

the reading of the voltmeter=150.4V

Explanation:

We can determine the wattage of a lamp using below expression:

: W = I² R....................eqn(1)

But fro ohms law V=IR

then I= V/R

If we substitute I into equation (1)

We have W= V²/R

But W= 100W

V= 230V

Then

W=220²/R

100 = 2302/R

R = 529 Ω

We can as well calculate the Resistance of each lamp under given condition that they are sixtimes their value when burning normally.

R = 6 × 529 = 3174 Ω

We can also calculate quivalent resistance of the abovefour lamps connected in parallel then

R = 3174/4

= 793.5 Ω

total circuit resistance can be calculated since we know that resistance is connected to voltmeter of 1500 Ω resistance in series arrangement

Then

total circuit resistance = 1500 + 793.5

= 2293.5 Ω

Then from ohms law again

I= V/R

circuit current = 230/2293.5 A

The reading of the voltage drop across the voltmeter

= 1500 × 230/2293.5

= 150.4V

Q&A Education