A special mixed-nut blend at a store cost $1.35 per lb, and in 2010 the blend cost $1.83 per lb. Let y represent the cost of a pound of the mixed-nut blend x years after 2005. Use a linear equation model to estimate the cost of a pound of the mixed-nut blend in 2007.

Q&A Education