Answer:
Cost of goods sold is $196
Explanation:
Using FIFO inventory sold are valued at the price of the most earliest stock in inventory.
The 16 units would be valued at $11 per one while the remaining 2 units would be valued at price of the purchase made on August 3 which cost $10 each
costs of goods sold=($11*16)+($10*2)
=$176+$20=$196
The costs of goods sold would be $196 if FIFO method of inventory valuation is used