PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST !!!!!!! 28 pts


The price of the box of 10 markers is $7. The price of the box of 24 markers is $14. All prices without tax and the price of the boxes are the same.


Part A:

Write an equation that tells the price Y for the number of markers X.


Part B:

How much would a box of 64 markers cost?

Respuesta :

345182

Answer:

It costs $34 to buy a box of 64 markers.

Step-by-step explanation:

Check whether we are working with a direct proportion, in which case the comparison between the price and the number of markers would be the same.

$ 14  ÷  24  =  $0.58   and   $ 7 ÷  10  =  $ 0.70

The prices differ, so they are not directly proportional.

The reason is that both prices include the price of the box, which is the same. This can be thought of as the constant.

If you were to draw a graph of price (on the  y -axis) and number of markers (on the  x -axis) you would get a straight line where the  

y -intercept would be the price of the box and the slope would be the price of a marker. (rate of change of price)

Let's find the slope.

m = (y _2 − y _1 /x _2 − x _1)

m  =  ($14 −$ 7 /24− 10)  =  ($ 7 /14  markers)  =  $ 0.50 / marker

Therefore each marker costs  

$ 0.50  or  50 c

the price of  64  markers is:

64  ×  0.5 =  $ 32.00  ←  this is just the markers,

How much does the box cost? Consider  

$ 7  for  10  markers at  $ 0.50  each

$ 7  −  10  ×  $ 0.50  =  $ 7 −  $ 5  =  $ 2

The box itself costs  $2

The total cost of  64 markers in a box would be:

$ 2  +  $ 32 =  34#

Q&A Education