Respuesta :
Answer:
1. Assuming the estimated variable manufacturing overhead cost per unit is $0.30, what must be the estimated total fixed manufacturing overhead cost per quarter?
- $182,000
2. Assuming the assumptions about cost behavior from the first three quarters hold constant, what is the estimated unit product cost for the fourth quarter?
- $4.80 per unit
3. What is causing the estimated unit product cost to fluctuate from one quarter to the next?
- The total number of units produced varies a lot, ranging from 160,000 units during the first quarter to only 40,000 units in the third quarter. Since most manufacturing overhead costs are fixed, total costs during the quarters with a low level of production will be too high.
4. Assuming the company computes one predetermined overhead rate for the year rather than computing quarterly overhead rates, calculate the unit product cost for all units produced during the year.
- $5.12 per unit
Explanation:
Quarter First Second Third Fourth
Direct materials $320,000 $160,000 $80,000 $240,000
Direct labor 160,000 80,000 40,000 120,000
variable overhead 48,000 24,000 12,000 36,000
fixed overhead 182,000 182,000 182,000 182,000
Man. overhead 230,000 206,000 194,000 216,000
Total costs (a) $710,000 $446,000 $314,000 $576,000
Number of units 160,000 80,000 40,000 120,000
to be produced (b)
Estimated unit $4.44 $5.58 $7.85 $4.80
product cost (a) ÷ (b)
total fixed manufacturing overhead = $182,000 x 4 = $728,000 / total number of units produced = $728,000 / 400,000 units = $1.82 per unit
so now the total variable overhead costs = $0.30 + $1.82 = $2.12 per unit
total costs per quarter:
Quarter First Second Third Fourth
Direct materials $320,000 $160,000 $80,000 $240,000
Direct labor 160,000 80,000 40,000 120,000
variable overhead 339,200 169,600 84,800 254,400
Total costs (a) $819,200 $409,600 $204,800 $614,400
Number of units 160,000 80,000 40,000 120,000
to be produced (b)
Estimated unit $5.12 $5.12 $5.12 $5.12
product cost (a) ÷ (b)
Seasonal demand refers to the variability in demand that most companies might anticipate because of outside events.
Seasonal demand may provide a number of challenges, and it frequently needs the assistance of experienced managers to help foresee and overcome challenging situations.
The calculations have been attached below.
1. Assuming a $0.30 per piece adjustable production administrative overhead, the total fixed overhead price for the quarter is $182,000
2. Assuming that the previous three quarterly' pricing projections remain true, the anticipated unit product cost for the fourth quarter is $4.80 per unit.
3. The exact reasons why the estimated unit product cost fluctuates from season to season:
The overall number of units produced fluctuates significantly, ranging from 160,000 in the first quarter to just 40,000 in the third. Because of the preponderance of manufacturing overhead expenditures is fixed, overall costs during a quarter with production losses will be too high.
4. Assuming that the business determines a single plant overhead rate rather than a quarter rate higher, the unit charge of creating for all units produced year-round is $5.12.
To know more about the seasonal variations of the demand, refer to the link below:
https://brainly.com/question/20713725