Potatoes cost Janice $1.10 per pound, and she has $6.00 that she could possibly spend on potatoes or other items. If she feels that the first pound of potatoes is worth $1.50, the second pound is worth $1.14, the third pound is worth $1.05, and all subsequent pounds are worth $0.30, how many pounds of potatoes will she purchase? What if she only had $3.00 to spend?

Respuesta :

Answer:

she will purchase 8 pounds of potatoes.

But if she had on $3.0

She will purchase only two pounds

Step-by-step explanation:

first pound of potatoes is worth $1.50, the second pound is worth $1.14, the third pound is worth $1.05, and all subsequent pounds are worth $0.30.

1.5+1.14+1.05+0.30=$ 3.99

6-3.99= 2.01

If the rest cost 0.5

Then there are 4 pounds of 0.5 in 2.01.

So total she will purchase 8 pounds of potatoes.

But if she had on $3.0

She will purchase only two pounds, as it will only purchase1.5+1.14+= 2.64 worth of potatoes.

With $6 Janice can get a total of 10.7 pounds, but with $3  she will be able to afford the first two pounds only

Given Data

Amount at hand = $6

First Pound cost = $1.50

Second Pound cost = $1.14

Third Pound cost = $1.05

Total = 1.5+1.14+1.05 =  3.69

Balance  = 6-3.69 = $2.31

Hence the number of pound we can get with $2.31 for subsequent purchase will be

= 2.31/0.3

= 7.7 pounds

This means that the total number of pounds will be

= 3+7.7

=10.7pounds

subsequent Pound cost = $0.3

Learn more about algebra here:

https://brainly.com/question/6143254

Q&A Education