1. Jayden spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon? 2. Jayla buys 1.2 pounds of bananas. The bananas cost $1.29 per pound. To the nearest cent, how much does Jayla pay for the bananas? 3. Billy ate 1/4 of a pizza, and Wi ate 1/3 of the same pizza. How much of the Pizza did they eat in all?

Respuesta :

Answer:

1. $3.85 per gallon

2. $1.59

3. 7/12

Step-by-step explanation:

1. Jayden spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. The price per gallon can be gotten by dividing the total price paid by the total number of gallons bought:

46.20 / 12 = $3.85 per gallon

The price per gallon is $3.85

2. Jayla buys 1.2 pounds of bananas and they cost $1.29 per pound. The total amount paid for the bananas is:

1.2 * 1.29 = $1.59

3. Billy ate 1/4 of a pizza, and Wi ate 1/3 of the same pizza. The total fraction of the pizza ate is:

1/4 + 1/3 = 7/12

They ate 7/12 of the pizza

Q&A Education