Respuesta :

Answer:

A)Unit prize is $0.162

B)Unit prize is $0.183

Step-by-step explanation:

A) 13.5-ounce bottle cost 2.19

Cost of 13.5 ounce bottle =2.19

Cost of 1 ounce bottle =[tex]\frac{2.19}{13.5}=0.162[/tex]

So, Unit prize is $0.162

B)29.2-ounce bottle costs 5.37

Cost of 29.2 ounce bottle = 5.37

Cost of 1 ounce bottle =[tex]\frac{5.37}{29.2}=0.183[/tex]

So, Unit prize is $0.183

Q&A Education