Respuesta :
Answer:
$3
Step-by-step explanation:
$21 - $12 = 9
9 / 3= 3
Answer is $3 each pen
Answer:
Each pen cost 3 dollars
Step-by-step explanation:
12 plus 9 is 21 which is how much you had. if you need 3 pens and you spent 9 dollars each pen costs 3 dollars because 9 divided by 3 is 3.