1. Melissa went to lunch with two friends. She purchased 3 corn dogs, 2 fruit cups, and
3 drinks for $15. One of her friends bought 1 corn dog, 2 fruit cups, and a drink for
$9. Her other friend spent $12 on 3 corn dogs and 2 drinks. Write a system of linear
equations that can be used to find c, the cost per corn dog, f, the cost per fruit cup,
and d, the cost per drink.

Q&A Education