At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.05. The cost for 3 tacos and 4 small glasses of milk is $6.90. Write a pair of equations that can be used to determine t, the cost of a taco, and m, the cost of a small glass of milk. Use your equations to find the cost of each item.

Q&A Education