Respuesta :
Answer:
$0.41
Why?
A dozen means 12. Therefore, Cory is selling 12 doughnuts for $4.92.
With that information, to find the price for one doughnut, we will divide $4.92 by 12.
$4.92 ÷ 12 = $0.41
Thusly, the unit cost per doughnut is 41 cents or [tex]\boxed{\$0.41}[/tex].
Hope this helps! (:
Answer:
0.41
Step-by-step explanation:
Just have to divide 12 by 4.92