6th grade math ! Help me pleaseee
Answer:
$9.99
Step-by-step explanation:
To find the cost of 1 pizza pie, divide the total cost by 5
49.95 ÷ 5 = $9.99
Answer:
Original rate = $49.95, 5 L-Pizza Pies
Unit rate = $9.99
Answer = $9.99
Step-by-step explanation:
So first, to find out how much 1 large pizza cost, you have to divide,
49.95 by 5 which is, 9.99
1 large pizza cost = $9.99
Hope this helps!!
Let me know if I'm wrong or you need help on anything else!!