Mindy has $10.75 to buy school supplies. She spends $3.96 at one store for a package of glue sticks, but she still needs to buy 3 pens and a
notebook At the next store, she finds pens for $1.39 each. What is the most she can spend on a notebook if she buys the 3 pens?

A.$2.62
B.$4.17
C.$5,40
D.$6.79

Respuesta :

She can only spend $2.62

Answer:

It would be A.

Step-by-step explanation:

If you first subtract the glue sticks, she has $6.79 left. Then if she wants 3 pens, that would cost $4.17. If you subtract $6.79 the glue sticks, and $4.17 the pens, you get $2,62, the amount she has remaining.

Q&A Education