contestada

A bakery sells donuts for $8 per dozen and donut holes for $3 per dozen. The bakery’s revenue from selling a total of 209 dozens of donuts and donut holes one morning was $479. How many dozens of donut holes were sold that day?



A. 21

B. 38

C. 52

D. 63

Q&A Education