A sign in a bakery gives these options: • 12 cupcakes for $29 • 24 cupcakes for $56 • 50 cupcakes for $129 Find each unit price to the nearest cent, and show your reasoning.

Respuesta :

Answer:

a) $2.44 per cupcake

b) $2.33 per cupcake

c) $2.58 per cupcake

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

We have to calculate the unit price of the cupcakes.

Unit price =

[tex]=\dfrac{\text{Total Cost}}{\text{Number of cupcakes}}[/tex]

12 cupcakes for $29

Unit price =

[tex]=\dfrac{29}{12}=2.43\text{ Dollar per cupcake}[/tex]

24 cupcakes for $56

Unit price =

[tex]=\dfrac{56}{24}=2.33\text{ Dollar per cupcake}[/tex]

50 cupcakes for $129

Unit price =

[tex]=\dfrac{129}{50}=2.58\text{ Dollar per cupcake}[/tex]