Respuesta :

Answer:

Part 10) $5.64

Part 11) I would find the unit rate in terms of ounces per dollar rather than dollars  per ounce and then multiply by $10 to find the number of ounces Taylin  could buy with that amount.

Step-by-step explanation:

The complete question 10 and 11 in the attached figure

Part 10) we know that

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for $2.35

so

Find the unit rate in terms of dollars per ounce

Divide the amount of dollars by the amount of ounces

[tex]\frac{2.35}{5}=\$0.47\ per\ ounce[/tex]

Multiply the unit rate by the number of ounces

[tex]0.47(12)=\$5.64[/tex]

Part 11) How many ounces of tea leaves Taylin could buy with $10?

Find the unit rate in terms of ounces per dollar

Divide the amount of ounces by the amount of dollars

[tex]\frac{5}{2.35}=2.128\ ounces\ per\ dollar[/tex]

Multiply the unit rate by the amount of dollars

[tex]2.128(10)=21.28\ ounces[/tex]

therefore

I would find the unit rate in terms of ounces per dollar rather than dollars

per ounce and then multiply by $10 to find the number of ounces Taylin

could buy with that amount

Ver imagen calculista
Q&A Education