Respuesta :
Answer:
Part 10) $5.64
Part 11) I would find the unit rate in terms of ounces per dollar rather than dollars per ounce and then multiply by $10 to find the number of ounces Taylin could buy with that amount.
Step-by-step explanation:
The complete question 10 and 11 in the attached figure
Part 10) we know that
Taylin buys 5 ounces of tea leaves for $2.35
so
Find the unit rate in terms of dollars per ounce
Divide the amount of dollars by the amount of ounces
[tex]\frac{2.35}{5}=\$0.47\ per\ ounce[/tex]
Multiply the unit rate by the number of ounces
[tex]0.47(12)=\$5.64[/tex]
Part 11) How many ounces of tea leaves Taylin could buy with $10?
Find the unit rate in terms of ounces per dollar
Divide the amount of ounces by the amount of dollars
[tex]\frac{5}{2.35}=2.128\ ounces\ per\ dollar[/tex]
Multiply the unit rate by the amount of dollars
[tex]2.128(10)=21.28\ ounces[/tex]
therefore
I would find the unit rate in terms of ounces per dollar rather than dollars
per ounce and then multiply by $10 to find the number of ounces Taylin
could buy with that amount