violetpayne11 violetpayne11 05-03-2020 Mathematics contestada six apples and 12 oranges cost $18. if x represents the cost of one apple and y represents the cost of one orange, then the variables can be related using the equation 6x + 12y + 18. Witch variable is the independent variable.