A banana costs three times as much as an apple. The total cost of 1 banana and 1 apple is $1.60. if a represents the cost of one apple, which equation could you use to find a?

A: a/4 = 1.60
B: 3a = 1.60
C: a = a = 1.60
D: 3a + a = 1.60

Q&A Education