Respuesta :

Answer:

1.)  C. 2 Pages

2.) B. 76 mph

3.) C. 35 cents

4.)?

5.)?

6.)B

7.) B

Step-by-step explanation:

1. 2 1/2 = 5/2              1 1/4 = 5/4         5/4 * 4/5 = 1    so it is a unit with one

5/2  *  4/5 = 4/2   or 2              (You found unit by multiply what you did to the unit, because what you do to one side you do to the other)

2. 3 1/2 = 7/2     7/2 * 2/7     7/2 = 266    multiply for unit price, other wise you don't know what the true mph is, now multiply the 266 by 2/7 because what you do to one side you do to the other

2/7 = 266/1      multiply numerators and denominators

2 * 266 = 532

7 * 1 = 7             now put it back as a fraction

532/ 7          simplify

532/7 = 76

76 mph

3. 1.75 = 1 3/4 = 7/4           7/4 = 5       price = bagels       now multiply the 5 by 1/5 (reciprocal) so that you can figure out what the unit is

5 * 1/5 = 1

7/4 * 1/5         multiply numerators together and denominators together

7 * 1 = 7

4 * 5 = 20

7/20 = .35

35 cents

4. 5.  I am not sure

6.  Solve each of them

A. 12 6/10 =126/10      126/10 = 7         multiply both for 1/7  for unit price

7 * 1/7 = 1           126/10 * 1/7      multiply   126 * 1 = 126     10 * 7 = 70

126/70 = 1.80

B.  10.98 = 1098/100  1098/100 = 6/1        

1098/100 * 6/1         Multiply so that the unit is right

1098/600 = 1.83

1.83 = 1 juice

C. 18.10 = 18 1/10 = 181/10 181/10 = 10      price = number of juice

181/10 * 1/10 = 181/100               multiply with 1/10 so that 10 is 1 (unit price)

$1.81 = 1 juice

D.   16 38/100 = 1638/100    1638100 = 9   multiply both sides by 1/9 so unit is 1

9 * 1/9 = 1

1638/ 100 * 1/9    1638/900  =  1.82

$1.82 = 1 juice

1.80 per juice is cheapest so it is B

7.

B. 1 = $5   it is the unit so if you multiply by all the numbers on top it will equal the number in the row, none of the others do that

Q&A Education