In its first month of operations, Cisler Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $6, (2) 400 units at $8, and (3) 500 units at $9. Assuming there are 200 units on hand at the end of the period. Calculate average unit cost. (Round answers to 3 decimal places, e.g. 5.125.)

Respuesta :

Answer:

$7.917

Explanation:

Average unit cost can be calculated as follows:

Average unit cost = Total cost ÷ Total units .................................... (1)

Total cost = (300 × $6) + (400 × $8) + (500 × $9)

                 = $1,800 + $3,200 + $4,500

Total cost = $9,500

Total units = 300 + 400 + 500 = 1,200

Substituting the values for total cost and total units into equation, we have:

Average unit cost = $9,500 ÷ 1,200 = $7.917

Therefore, the average unit cost is $7.917.

Q&A Education