Answer:
$7.917
Explanation:
Average unit cost can be calculated as follows:
Average unit cost = Total cost ÷ Total units .................................... (1)
Total cost = (300 × $6) + (400 × $8) + (500 × $9)
         = $1,800 + $3,200 + $4,500
Total cost = $9,500
Total units = 300 + 400 + 500 = 1,200
Substituting the values for total cost and total units into equation, we have:
Average unit cost = $9,500 ÷ 1,200 = $7.917
Therefore, the average unit cost is $7.917.