Michael's Video charges member $4 to rent each video. If you get a store membership it costs $20 and members only pay $2 to rent a video. For what number of videos is the cost the same? Write and solve an equation

Respuesta :

Answer:

Thus to rent 10 number of videos to get the cost same.

Step-by-step explanation:

Given:

Michael's Video charges member $4 to rent each video. If you get a store membership it costs $20 and members only pay $2 to rent a video.

Now, to find the number of videos to get the cost same.

Let the number of videos to get the cost same be [tex]x.[/tex]

Charges to rent each video without membership = $4.

Cost of membership = $20.

Charges to rent each video with membership = $2.

Now, to get the number of videos to get the cost same we write and solve an equation:

[tex]4x=2x+20[/tex]

Subtracting both sides by [tex]2x[/tex] we get:

[tex]2x=20[/tex]

Dividing both sides by 2 we get:

[tex]x=10.[/tex]

Therefore, to rent 10 number of videos to get the cost same.

Q&A Education