Jackie buys 3 hotdogs and 1 pretzel from a restaurant for $12.25. Sylvia buys 2 hotdogs and 4 pretzel from the same restaurant for $16.50. Part B What is the price of a hotdog, in dollars, at the restaurant? Blank 1:

Respuesta :

Answer:

$3.25

Step-by-step explanation:

In this question, we are asked to obtain the price at which one hot dog is sold for.

Firstly, let’s assign variables. Let the price at which a hot dog is sold be h and the price at which a pretzel is sold be p.

In the first instance, 3 hotdogs and 1 pretzel were bought for $12.25. Mathematically, we have:

3h + p = 12.25 .........(I)

In the second instance, 2 hotdogs and 4 pretzel were bought for $16.50. Mathematically, we have:

2h + 4p = 16.50........(ii)

We now combine both equations to solve simultaneously:

From 1, we can see that p = 12.25 -3h

We can substitute this in ii

2h + 4(12.25 - 3h) = 16.50

2h + 49 - 12h = 16.5

12h -2h = 49 - 16.5

10h = 32.5

h = 32.5/10

h = $3.25

Hence, one hot dog costs $3.25

Step-by-step explanation:

Below is an attachment containing thesolutionn.

Ver imagen nwandukelechi
Q&A Education