Respuesta :

Answer:

8 oz has the lower price

Answer:

8 oz has the lower unit price.

Step-by-step explanation:

Unit price = price / amount

for first package

price = $2.89 ; amount = 6.2 oz

Unit price

= price / amount

= $2.89 / 6.2 oz

= 0.4661 dollars per oz  

for first package

price = $3.46 ; amount = 8 oz

Unit price

= price / amount

= $3.46 / 8 oz

= 0.4325 dollars per oz

Comparing the two, we can see that the 8oz package gave the lower dollars per oz, hence it has the lower unit price.

Q&A Education