target sells 25 bottles of water for 3 dollars, and 36 bottles for 4 dollars. Which is a better buy and by how much? PLEASE REPLY ILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
36 bottles for 4 is a slightly better deal per bottle.
Step-by-step explanation:
The cost per bottle is 0.1111111$ per bottle in the 36 pack.
Answer:
36 bottles for $4
Step-by-step explanation:
First you need to calculate the price for one bottle, the lower the cost, the better buy. Do this by dividing the price by the amount of bottles:
= $3 ÷ 24
= 0.125 cents
= $4 ÷ 36
= 0.111 cents
The cheaper option and the better buy is the 36 bottles for $4.