Respuesta :
In order to solve for the individual prices and snacks, we'll have to start by creating a couple of variables.
'm' will stand for number of movie tickets, and 's' will stand for number of snacks.
2m + 3s = 24
3m + 4s = 35
We can the substitution method to solve this question. Multiply the first equation by 3 and the second equation by -2:
6m + 9s = 72
-6m - 8s = -70
____________
s = 2
We simply added these two new equations together, and now we have the cost of one of the items!
Now that we know a snack costs $2, we can input this value into one of our equations:
2m + 3s = 24
2m + 3(2) = 24
2m + 6 = 24
2m = 18
m = 9
That wasn't too bad, was it?
A movie ticket costs $9 and a snack costs $2.
'm' will stand for number of movie tickets, and 's' will stand for number of snacks.
2m + 3s = 24
3m + 4s = 35
We can the substitution method to solve this question. Multiply the first equation by 3 and the second equation by -2:
6m + 9s = 72
-6m - 8s = -70
____________
s = 2
We simply added these two new equations together, and now we have the cost of one of the items!
Now that we know a snack costs $2, we can input this value into one of our equations:
2m + 3s = 24
2m + 3(2) = 24
2m + 6 = 24
2m = 18
m = 9
That wasn't too bad, was it?
A movie ticket costs $9 and a snack costs $2.
Answer:
Movie tickets are $9. Snacks are $2
Step-by-step explanation:
2m+3s=24
18+6=24