two friends bought a $14 pizza. Each person bought their own drink. The total cost of the food can be represented by the expression $2x + $14. What expression represents the cost of food for one person

Respuesta :

We can just divide 2x+14 by 2 to get the cost of one person, as the equation represents the total costs of two people.

So the equation is x+7, but it may be x+14 because you can’t split the pizza.

I hope this helps!
Q&A Education