Respuesta :

To find the cost per brownie you need to find the unit rate. So 1.58/6≈.26¢, and 3.99/12≈.33. So the six-pack of brownies for $1.58 is better because the unit rate is lower.

Answer:

The better buy is the 6-pack of brownies

Step-by-step explanation:

This is actually a very easy problem! Don't overcomplicate it! :)

All you need to do is divide $1.58 by 6 to figure out the cost of each brownie. Then you do the same thing with the 12 pack.

$1.58 / 6 = about 26¢

$3.99 / 12 = about 33¢

Q&A Education