Respuesta :

Answer:

$110,5

Step-by-step explanation:

If 6 pounds costs $39, then 17 pounds (11+6) will cost $110,5

The solution can be found using famous math rule called "Rule of three".

In this case we have an unknown quantity  [tex]\left \{ {{6=39}\atop {17=?}} \right.[/tex]  where  ? can be found multiplying $39 x 17 (new quantity) and dividing by the first quantity, [tex]? = \frac{39x17}{6}[/tex]

Q&A Education