Respuesta :

Answer:

The cost of one pizza is $8

Step-by-step explanation:

From the question;

  • 3 pizzas + 4 sandwiches = $34
  • 3 pizzas + 7 sandwiches = $41.50

We are required to determine the cost of  one Pizza

  • Assuming the cost of one pizza is x and the cost of one sandwich is y

Then we get the equations;

3x + 4y = $34

3x + 7y = $41.50

We can solve the equations simultaneously;

Subtracting the two equations;

3x + 4y = $34

3x + 7y = $41.50

...........................................

       -3y = -$7.5

           y = $2.5

To get x;  

      3x = $34 - 4($2.5)

       3x = $24

        x = $8

Therefore, the cost of one pizza is $8

Q&A Education