The Best Buy is that offered by Wal-Mart where a 12 pack goes for $3.44.
Step-by-step explanation:
Wal-Mart sells a case of 24 cans for $6.88
This means for a pack of 12 cans , the price is (6.88/24) *12 = $3.44
Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99
The Best Buy is that offered by Wal-Mart where a 12 pack goes for $3.44. The customer will save $0.55 as compared to Kroger's price.
Learn More
Best Buy applications:https://brainly.com/question/11867723
Keywords :sells, cans, Wal-Mart, Diet Coke, pack
#LearnwithBrainly