Respuesta :

lucic

The Best Buy  is that offered by Wal-Mart where a 12 pack goes for $3.44.

Step-by-step explanation:

Wal-Mart sells a case of 24 cans for $6.88

This means for a pack of 12 cans , the price is (6.88/24) *12 = $3.44

Kroger sells a 12 pack of Diet Coke for $3.99

The Best Buy  is that offered by Wal-Mart where a 12 pack goes for $3.44. The customer will save $0.55 as compared to Kroger's price.

Learn More

Best Buy applications:https://brainly.com/question/11867723

Keywords :sells, cans, Wal-Mart, Diet Coke, pack

#LearnwithBrainly

Q&A Education