Respuesta :
Explanation:
Equation of the reaction:
2KMnO4(aq) + 16HCl(aq) --> 2MnCl2(aq) + 2KCl(aq) + 5Cl2(g) + 8H2O(aq)
To calculate the limiting reagent, we need to calculate the number of moles of the reactants :
KMnO4:
Molar mass = (39 + 55 + (16*4))
= 158 g/mol
Number of moles = mass/molar mass
= 229.19/158
= 1.4506 mol
HCl:
Molar mass = 1 + 35.5
= 36.5 g/mol
Number of moles = 526.64/36.5
= 14.428 mol
By stoichiometry, 2 moles of KMnO4 reacted with 16 moles of HCl
The limiting reagent :
14.428 moles of HCl * 2 moles of KMnO4/16moles of HCl
= 1.8035 moles of KMnO4 is required to react with 14.428 moles of HCl
But there's 1.4506 moles of KMnO4. Therefore, KMnO4 is the limiting reagent.
Mass of the products:
KCl:
2 moles of KMnO4 will produce 2 moles of KCl
Moles of KCl = 1 * 1.4506 mol
= 1.4506 mol
Molar mass = 39 + 35.5 = 74.5 g/mol
Mass of KCl = 74.5 * 1.4506
= 108.07 g
MnCl2:
2 moles of KMnO4 will produce 2 moles of MnCl2
Number of moles of MnCl2 = 1 * 1.4506
= 1.4506 mol
Molar mass = 55 + (35.5*2)
= 126 g/mol
Mass of MnCl2= 1.4506 * 126
= 182.78 g
Cl2:
2 moles of KMnO4 will produce 5 moles of Cl2
Number of moles of Cl2 = 5/2 * 1.4506
= 3.6265 mol
Molar mass of Cl2 = 35.5*2
= 71 g/mol
Mass of Cl2 = 71* 3.6265
= 257.4815 g
H2O:
2 moles of KMnO4 will produce 8 moles of H2O
Number of moles of H2O = 8/2 * 1.4506
= 5.80 mol
Molar mass of H2O =( 1*2) + 16
= 18 g/mol
Mass of H2O = 18*5.80
= 104.44 g
Answer:
(1) mass of KCl =108.025g
(2) mass of MnCl2 =182.7 g
(3) mass of Cl2 =257.37 g
(4) mass of H20(water) =104.4g
Explanation:
we start with determining the limiting factor
molar mass of KMnO4 = 158g/mol
molar mass of HCl = 36.5g/mol
hence,
number of moles of KMnO4= mass /molar mass
number of moles of KMnO4= 229.19/158 = 1.45moles
number of moles of HCl = 526.64/36.5 = 14.43 moles
we chose the lowest number of moles from the reactants as the limiting factor
hence the limiting factor is KMnO4.
calculating the mass of the products:
for KCl
2moles of KMnO4 reacts to give 2moles of KCl
there for KCl contains 1.45moles
(1) mass of KCl = number of moles of KCl x molar mass of KCl = 1.45 x 74.5 = 108.025g
(2) from mole ratio 2 mole of KMnO4 gave 2 moles of MnCl2
therefore 1.45moles KMnO4 will give 1.45 MnCl2
mass of MnCl2 = 1.45moles x molar mass MnCl2 = 1.45 x 126 = 182.7 g
(3) from mole ratio
2moles KMnO4 gave 5moles Cl2
1.45 moles will give (5 x1.45)/2 moles of Cl2
mass of Cl2 = number of moles of Cl2 x molar mass Cl2 = 3.625 x 71 = 257.37 g
(4)from mole ratio
2moles KMnO4 gave 8moles water(H2O)
1.45 moles will give (1.45x 8)/2 moles of H20
mass of H2O produced = number of moles of H20 x the molar mass of H20 = 5.8 x 18 = 104.4g